V Lekarni Radlje smo obeležili visok jubilej naše bogate dejavnosti – 100 let lekarne Radlje ob Dravi.
V preteklosti je bila ena od pomembnih izpričanih lokacij lekarniške dejavnosti v Radljah ob Dravi. Samostan dominikank je bil ustanovljen leta 1251. Ustanovila sta ga Siegfried Mahrenberški in njegova mati Gizela. Samostan je doživel razcvet med 13. in 15. stoletjem. V 16. stoletju so ga poškodovali Turki in dvakrat je celo pogorel. Zato so ga nune med leti 1649 in 1666 postavile na novo. Leta 1782 je bil samostan z jožefinskimi reformami razpuščen.
Samostan je imel pomembno vlogo za nekdanji Mahrenberg in okolico. V njem so se razvijale lekarniška (prva lekarna v Evropi, od leta 1666), glasbena, dobrodelna, zdravstvena, izobraževalna in dušnopastriska dejavnost.
V dominikanskem samostanu so imele nune že v 17. in 18. stoletju dobro založeno lekarno in so z zdravili oskrbovale tudi prebivalce v svoji okolici. Tako je bila prva znana farmacevtka v teh krajih nuna Ksaverija Krembs, ki je bila v samostanu od leta 1694 dalje. Za samostansko lekarno so vse do ukinitve samostana leta 1782 skrbele nune – farmacevtke.
Naslednjih 100 let je preskrba z zdravili prešla v roke ranocelnikov in kirurgov. Leta 1916 je za podelitev koncesije za lekarno v Radljah zaprosil mag. Karl Kautetzky, vendar mu koncesija ni bila podeljena. Šele leta 1923 je bila koncesija podeljena mag. Vladimirju Tomiču, ki je še v novembru istega leta odprl lekarno pri Svetem Mihaelu.
Mag. Tomič je bil zelo aktiven član lekarnarske zadruge, ki je imela sedež v Mariboru, in prvi slovenski farmacevt, ki se je ukvarjal z gojenjem in predelavo zdravilnih rastlin na večjih površinah. V času žetve in sušenja je zaposloval tudi po 60 ljudi in posušeno meto in meliso izvažal celo v Švico.
Leta 1977 se je lekarna Radlje priključila Koroškim lekarnam in leta 1979 se je preselila v nove, ustreznejše prostore, ki so jih v letu 2009, pod vodstvom Irene Pušnik, mag. farm. spec., dolgoletne uspešne direktorice, ki je pustila v stroki in s svojim vodenjem izjemen pečat, prenovili z vizijo, da pacientom omogočijo dostop do vse bolj iskanih kognitivnih storitev.
Sedanja direktorica Koroške lekarne Dragica NABERNIK, mag. farm. je izrazila ponos na bogato preteklost lekarne in svoje sodelavce: »Naša lekarna Radlje ni le poslovna enota. To je kraj, kjer se srečujemo z ljudmi, kjer se gradijo odnosi, kjer se rešujejo težave in kjer skupaj gradimo bolj zdravo in varno prihodnost.
Koroška lekarna je z vizijo magistre Irene Pušnik že ob prenovi leta 2009 izpostavila pomembnost osebnega stika in obravnave pacienta v zasebnem prostoru lekarne. »Glas pacientu« je slogan letošnjega dneva varnosti pacientov. Letos pa so naše dodatne kognitivne storitve prepoznane, kot doprinos za varnost pacientov tudi s strani plačnika ZZZS. Zato želim ob tej obletnici izraziti globoko hvaležnost vsem, ki so prispevali k našemu uspehu. To so naše zveste stranke, ki nas redno obiskujejo, naša predana ekipa zaposlenih, ki vsak dan prispeva del sebe k uspehu naše dejavnosti, ter vsi tisti, ki so bili del te lekarne skozi desetletja. Skupaj smo ustvarili to lepo zgodbo.«
V Koroški lekarni smo zadovoljni, da nam je uspelo ustvariti močno in zaupanja vredno ustanovo, ki je postala simbol zdravja in dobrega počutja v kar 12 lokalnih skupnostih. Stoletnica Lekarne Radlje ob Dravi je praznovanje dosežkov preteklosti, hkrati pa tudi zaveza za prihodnost, da bomo strokovno opravljali svojo dejavnost, skrbeli za zdravje in dobrobit ljudi, sledili najnovejšim spoznanjem, smernicam stroke in priporočilom ter se prilagajali spreminjajočim se potrebam.
Ohranjanje zdravja je ena najpomembnejših vrednot, ki jih lekarna zagovarja, in ta vrednota bo vodila naše delo tudi v prihodnosti, s sloganom: Z nami do zdravja!