Amenoreja je odsotnost oziroma izostanek mesečnega perila in je ena najpogostejših motenj menstrualnega cikla. Poznamo dve vrsti amenoreje:
- primarna (ženska še nikoli ni dobila menstruacije) in
- sekundarna (ženska je v preteklosti že imela menstruacijo, ki pa ji je izostala za vsaj 3 mesece ali ima že 6 mesecev nereden menstrualni cikel)
Amenoreja ni nujno znak neke resne bolezni (npr. rak na materničnem vratu), temveč izostanka ovulacije (sproščanja jajčnih celic), kar pomeni, da ženska ne more zanositi. Večini žensk se menstruacija po zdravljenju vrne (odvisno od vzroka), ampak je za to potrebno veliko vztrajnosti in lastne volje.
Danes je izostanek menstruacije zelo pogost problem mladih žensk in punc ob vstopu v najstništvo. Mediji in družba idealizirajo telesa, ki so nedosegljiva za večino deklet (genetika, razlike med posamezniki) in prikazujejo preurejene fotografije s pravim kotom svetlobe.
Tako se ob vstopu v najstništvo in preoblikovanju telesa, zaradi odraščanja veliko punc ustraši in prične s hujšanjem ter dietami, kar pa povzroči izgubo mesečnega perila. Vse to vpliva na trenutno zdravje in počutje (pomanjkanje železa, občutek mrazu, utrujenost, izguba mišične mase ipd.), prav tako tudi na zmožnost zanositve in zdravje v poznejših letih (osteoporoza).
KAJ JO POVZROČA?
Primarna amenoreja je običajno posledica zapoznelega začetka pubertete, motenj rodil ali hormonskega sistema (bolezni ščitnice, genske bolezni, presnovne motnje, anatomske abnormalnosti, kemoterapija ipd.).
Pri sekundarni amenoreji pa so lahko vzrok: nosečnost (do prenehanja dojenja), anoreksija, bulimija, diete, stres, pretirana telesna aktivnost, pomanjkanje železa v krvi ipd.
SIMPTOMI IN ZNAKI
Simptomi in znaki se od posameznice do posameznice razlikujejo in so si med seboj različni. Najpogostejši so: glavobol, utrujenost, večja poraščenost, izpadanje las, lomljenje nohtov, bleda koža, suha nožnica, pomanjkanje libida in spremembe v vidu. Prvi in najopaznejši znak, ki se pojavi pri vseh bolnicah, je izostanek mesečnega perila.
DIAGNOZA IN ZDRAVLJENJE
Ob izostanku menstruacije bo ginekolog najprej preveril ali je prišlo do normalnega razvoja med puberteto (pregled produktivnih organov, dojk in genitalij). Po tem sledijo dolgotrajnejše in podrobnejše preiskave:
- Laboratorijski testi – krvne preiskave, test nosečnosti, testi ščitničnega delovanja in jajčnikov.
- Hormonalni testi – ženska jemlje hormonska zdravila sedem do deset dni, ki naj bi sprožila menstrualni cikel. S tem se ugotovi ali je vzrok za amenorejo v pomanjkanju hormona estrogena.
- Ultrazvok – s pomočjo ultrazvočnih valov dobimo sliko notranjih organov. Tako se lahko določi ali ima ženska prisotne vse reproduktivne organe.
- Računalniška tomografija (CT) – test prikaže presek notranje zgradbe telesa, s čimer določimo ali so vsi notranji organi normalni.
- Magnetna resonanca (MR) – s pomočjo radijskih valov prikažemo zelo detajlne slike mehkih tkiv v telesu (ugotovimo prisotnost tumorjev).
- Histeroskopija – zdravnik s pomočjo tanke osvetljene kamere vstopi skozi maternični vrat in pregleda notranjost maternice.
Zdravljenje amenoreje je odvisno od njenega vzroka. Kadar je vzrok fizične narave (tumor, strukturna blokada) je potrebno opraviti kirurški poseg.
Pri izostanku mesečnega perila zaradi nepravilnega delovanja ščitnice ali hipofize so na voljo razna zdravila, ki nam jih na recept predpiše zdravnik. Mednje spadajo: androgeni, estrogeni, progestogeni, androgeni v kombinaciji z ženskimi spolnimi hormoni, progestogeni v kombinaciji z estrogeni, gonadotropni hormoni in drugi spodbujevalci ovulacije, antiandrogeni in drugi spolni hormoni.
Peroralni kontraceptivi lahko pomagajo urediti in uravnati menstrualni cikel, niso pa to zdravila, ki bi pozdravila amenorejo (samo prikrijejo simptome in znake).
Na trgu imamo tudi veliko prehranskih dopolnil, ki lahko pomagajo pri ponovni vzpostavitvi rednega mesečnega perila:
- dodatek železa
- dodatek folne kisline
- maca
- konopljika
- plahtica
- koriander
- grozdnata svetilka (cimicifuga)
- homeopatija
O njihovi pravilni uporabi in ustreznosti vam bo z veseljem svetoval farmacevt v lekarni.
ŽIVLJENJSKI SLOG
Za preprečitev nastanka amenoreje lahko posameznice veliko naredijo tudi same. Zelo pomembno je uživanje hrane, ki je bogata z zdravimi maščobami (ribe, oreščki, avokado, chia semena ipd.), dovolj kakovostnega spanca, zmanjšanje stresa (stres namreč dvigne ravni kortizola v telesu in tako povzroči pomanjkanje prostora za progesteron), opustitev kajenja in zmanjšanje vnosa alkoholnih pijač (cigareti in alkohol iz telesa črpajo progesteron) ter zmerna telesna aktivnost (preintenzivna vadba poviša ravni kortizola v telesu).
Veliko žensk (predvsem dekleta v obdobju najstništva) se ne zaveda pomembnosti rednega menstrualnega cikla. Najbolj opazna posledica amenoreje je nezmožnost zanositve, sledi osteoporoza in izpadanje las. Vsaka ženska mora biti ponosna na svoje mesečno perilo in spremljati svoje menstrualne cikle, saj to vpliva na trenutno in kasnejše zdravje.
Tanja Koletnik, študentka farmacije
Mentorica: Špela Vaupot, mag. farm.
VIRI:
David A. Klein, MD, MPH, Scott L. Paradise, MD, Rachel M. Reeder, MD: Amenorrhea: A Systematic Approach to Diagnosis and Management; m Fam Physician; 2019; 100(1):39-48. Dostopano 3.4.2023 https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2019/0701/p39.html
ACOG, The American College of Obstetricians and Gynecologists; Amenorrhea: Absence of Periods. Dostopano 3.4.2023 https://www.acog.org/womens-health/faqs/amenorrhea-absence-of-periods
NIH, National Institute of Child Health and Human Development; Amenorrhea. Dostopano 3.4.2023 https://www.nichd.nih.gov/health/topics/amenorrhea