Kaj so kompresijske nogavice?
Kompresijske nogavice so medicinski pripomoček, namenjen izboljšanju krvnega obtoka v nogah. S kompresijskimi nogavicami se izvaja zunanji pritisk na vene, pri tem pa se poveča pretok krvi, izboljša delovanje venskih zaklopk in zmanjša tok krvi nazaj v spodnje okončine.
Pri kompresijski terapiji je zunanji pritisk, ki se ustvari s pomočjo medicinskih pripomočkov največji v gležnju (100%). Preko noge navzgor proti kolenu/dimljam se zunanji pritisk na venski obtok manjša. Kompresijske nogavice se v osnovi delijo na preventivne in medicinske.
Zakaj pride do motenj venskega obtoka in kako to prepoznamo?
Vene s pomočjo venskih zaklopk in mišic okrog njih črpajo kri iz okončin in jo vračajo nazaj proti srcu. Venske zaklopke delujejo kot enosmerni ventili, ki preprečujejo, da bi se kri vračala nazaj v okončine. Kadar vene in venske zaklopke začnejo slabeti, izgubljati svojo elastičnost in moč, začne kri zastajati v venah. Kri se ne vrača več normalno proti srcu, vene se razširijo, tlak v venah naraste, venske stene in obdajajoče tkivo se vname.
Gre torej za motnjo v delovanju venskega obtoka in stalno povečanega tlaka. S skupno besedo to stanje imenujemo kronična venska bolezen.
Prvi znaki oslabljenih ven in venskih zaklopk se kažejo kot pekoče, težke in boleče noge. To občutijo predvsem osebe, katerih narava njihovega dela obsega pretežno stoječe ali sedeče delo. Na koži sprva ni vidnih sprememb. Kasneje se lahko na koži pojavijo majhne razvejane modro-rdeče vene, ki jih imenujemo mrežaste/pajkaste vene.
Kadar se vene razširijo, zvijugajo in izbočijo govorimo o varicah (krčnih žilah). O venskem popuščanju govorimo, ko na koži okrog gležnjev opazimo otekline, kožne spremembe, rjavo pigmentacijo kože na nogah in rane.
Zapleti pri kronični venski bolezni so golenske razjede in tromboza. Glede na znake in simptome vensko bolezen delimo v 7 stopenj. Natančnejša delitev simptomov in znakov glede na stopnje (od C0 do C6) je razvidna na spodnji sliki.
Komu se svetuje nošenje preventivnih kompresijskih nogavic?
Preventivne kompresijske nogavice, kot že ime pove so namenjene preprečevanju težav, ki jih lahko povzročajo vene na nogah.
Nošenje preventivnih kompresijskih nogavic se priporoča:
- Osebam, ki so zaradi genetike bolj nagnjene k nastanku kronične venske bolezni.
- Osebam, ki v svojem vsakdanjem življenju opravljajo pretežno stoječe oziroma sedeče delo.
- Osebam, ki veliko in dolgo potujejo. Med potovanjem se lahko zaradi dolgotrajnega sedenja krvni obtok upočasni in posledično začne kri zastajati v nogah. S tem se poveča tveganje za nastanek krvnih strdkov.
- Osebam, ki sicer nimajo vidnih znakov na koži nog, vendar imajo občutek težkih, pekočih, utrujenih in bolečih nog (venska bolezen stopnje C0).
- Nosečnicam, saj je prav hormonsko nihanje s katerim se soočajo eden od dejavnikov tveganja za razvoj kronične venske bolezni. Na trgu so na voljo posebej oblikovane hlačne nogavice za nosečnice. Nosečniške hlačne nogavice nudijo zaradi posebej oblikovanega dela za nosečniški trebuh udobno nošenje tudi med nosečnostjo.
Na voljo so v različnih materialih, dolžinah (dokolenke, samostoječe in hlačne nogavice) in kompresijah: 70 DEN (11-14 mmHg) in 140 DEN (14-18 mmHg).
Komu se svetuje nošenje medicinskih kompresijskih nogavic?
Medicinske kompresijske nogavice so namenjene zdravljenju venskih obolenj stopnje C1 do C6, ko ima oseba že vidne in občutne težave z venami na nogah (npr. otekline, bolečine, pigmentacija kože, krčne žile, rane, tromboza). Uporabljajo se lahko za samostojno zdravljenje kronične venske bolezni ali kot podpora drugim metodam (npr. operacija, laser).
Uporabo medicinskih kompresijskih nogavic mora predpisati zdravnik specialist za venska obolenja, po predhodnem pregledu stanja ven. Pri pregledu mora zdravnik izključiti bolezni arterij, pregledati delovanje venskih zaklopk z meritvijo venskega pretoka in z ultrazvokom pregledati delovanje globokih ven. Na podlagi opravljenih preiskav izbere ustrezno kompresijo in dolžino nogavice, če je to potrebno.
Glede na kompresijo se delijo v štiri razrede: kompresija 1 (18-21 mmHg); kompresija 2 (23-32 mmHg); kompresija 3 (34-46 mmHg); kompresija 4 (>49 mmHg).
Glede na dolžino nogavic poznamo: dokolenke, dodimeljske nogavice, nogavice s pasom in hlačne nogavice. Vsi našteti modeli nogavic, razen nogavice s pasom se dobijo v paru. Nogavica s pasom se lahko kupi samo za eno nogo in je zelo pogosta izbira podpornega zdravljenja pri operacijskih posegih.
Kaj moramo vedeti pred nakupom kompresijskih nogavic?
Nakup medicinskih kompresijskih nogavic zajema merjenje nog, svetovanje, prikaz obuvanja in sezuvanja nogavic. Za nakup preventivnih kompresijskih nogavic meritve niso potrebne. Velikost se izbere na podlagi številke noge oz. telesne teže in višine, v primeru izbire hlačnih nogavic.
Meritve nog za kompresijsko terapijo lahko izvede le ustrezno usposobljeno osebje v lekarnah in specializiranih prodajalnah z medicinskimi pripomočki.
V lekarni in specializirani prodajalni z medicinskimi pripomočki je poleg meritve nog vključeno še svetovanje in prikaz pravilnega obuvanja in sezuvanja kompresijskih nogavic. Iz teh razlogov je zelo pomembno, da se kompresijskih nogavic ne kupuje na spletu.
Kaj moramo vedeti pred prihodom na meritev nog?
Na meritev nog se je potrebno predhodno prijaviti, saj se meritve izvajajo samo v jutranjih urah. Na dan meritve morajo noge biti spočite in čim manj otečene. Na meritev je potrebno prinesti obrazec ali izvid specialista za venska obolenja iz katerega sta razvidni kompresija in dolžina nogavice.
Obrazec ali izvid mora biti opremljen z žigom in podpisom zdravnika, ki je napotil osebo na meritev nog. Brez ustrezno izpolnjenega obrazca ali izvida se meritev nog ne more opraviti.
Kaj je potrebno vedeti glede obuvanja in vzdrževanja kompresijskih nogavic?
Tudi na prikaz obuvanja kompresijskih nogavic se je potrebno predhodno prijaviti. Noga mora biti spočita in čim majn otečena. Prikaz obuvanja se prav tako izvaja samo v jutranjih urah. Obuvanje poteka s pomočjo svilene stopalke in rokavic s profilom, ki so namenjene obuvanju kompresijskih nogavic.
Svilena stopalka olajša obuvanje nogavice čez stopalo in gleženj. Rokavice za obuvanje kompresijskih nogavic morajo imeti grob profil, saj le ta omogoča dober oprijem. Gladke gumijaste rokavice, ki se uporabljajo v gospodinjstvu niso primerne za obuvanje kompresijskih nogavic.
Uporabniki kompresijskih nogavic morajo le te obuti zjutraj, še preden vstanejo iz postelje. Kompresijsko nogavico se nosi samo čez dan, zvečer jo je potrebno sezuti in noge negovati s kremo.
Izjemoma se kompresijska nogavica nosi tudi ponoči, kadar gre za operativni poseg. Takrat se upoštevajo navodila zdravnika, ki opravi operativni poseg.
Priporoča se ročno pranje nogavic s sredstvi za pranje perila, ki ne vsebujejo mehčalcev. Pri pranju se ne sme uporabljati vroče vode. Mokre kompresijske nogavice se zavije v brisačo, tako da brisača vpije čim več vlage.
Zavite kompresijske nogavice se sušijo na ravni površini ob radiatorju. Ne priporoča se sušenje na stojalu za perilo, kjer bi nogavice visele.
Nikoli se jih ne sme sušiti na soncu, na radiatorju ali v sušilcu. Za pranje nogavic se lahko občasno uporabi tudi pralni stroj. V tem primeru je potrebno izbrati program za občutljivo perilo in najmanjšo možno temperaturo.
Kompresijske nogavice je potrebno skladno z navodili proizvajalca v določenem obdobju tudi zamenjati (npr. 6 mesecev). Pri redni uporabi in pranju kompresijskih nogavic čez čas kompresija oslabi.
Katere enote Koroške lekarne opravljajo meritve nog?
V Koroški lekarni se meritve kompresijskih nogavic izvajajo v naslednjih enotah:
- Lekarna KTC (tel. št. 02/88-50-760)
- Lekarna Mislinja (tel. št. 02/88-50-762)
- Lekarna Dravograd (tel. št. 02/87-70-730)
- Lekarna Ravne na Koroškem (tel. št. 02/87-50-702)
- Lekarna Radlje ob Dravi (tel. št. 02/87-70-737)
Urška Hiter, farm. teh.