Bliža se poletje in z njim čas, ko si nekoliko oddahnemo od dolgega, napornega in delovnega leta. Večino nas vleče na morje ali kopališča, kjer se vsaj nekoliko ohladimo od visokih temperatur in uživamo pod vročim soncem. Na primerno zaščito pred nevarnimi sončnimi žarki pa ne smemo pozabiti tudi, ko smo na domačem dvorišču.
Pretirano izpostavljanje soncu je lahko nevarno, saj ultravijolični žarki povzročajo poškodbe kože in oči, spremembe v delovanju imunskega sistema in povečajo nevarnost za nastanek kožnega raka. Najbolj ogroženi so: dojenčki, šolski otroci in mladostniki, odrasli in otroci, ki imajo številna pigmentna znamenja na koži in tisti, ki so svetlih las in polti ali pa imajo v družini primere kožnega raka. V večji nevarnosti so tudi ljudje, ki so nehote veliko izpostavljeni sončnim žarkom.
Pomembno je, da se ne izpostavljamo soncu med 10. uro dopoldne in 16. uro popoldne, ko je sevanje UV žarkov najmočnejše. Priporočamo nošenje lahkih bombažnih oblačil z dolgimi rokavi, ki ne prepuščajo UV žarkov in uporabo svetlih pokrival s širokimi krajniki. Odveč ni tudi nasvet, da telo počasi privajajmo soncu in čas sončenja iz dneva v dan počasi podaljšujemo. S časom lahko tudi znižujemo številko zaščitnega faktorja. Uživamo pa lahko tudi v prijetnem hladu sence dreves ali senčnika. UV žarki lahko povzročajo tudi izpuščaje, opekline in prezgodnje staranje kože. Zato je pomembno, da kožo pred sončenjem ustrezno pripravimo in zaščitimo.
Preden se začnemo izpostavljati soncu se priporoča uživanje antioksidantov (betakaroten), ki ščiti organizem pred škodljivim delovanjem prostih radikalov, ki nastajajo med sončenjem. Še posebej se jemanje teh prehranskih dopolnil priporoča osebam, ki imajo alergijo na sonce.
Nujna je uporaba kreme za sončenje s primernim zaščitnim faktorjem glede na tip kože. Potrebno je nanesti zadostno količino kreme. Študije uporabe namreč kažejo, da največkrat nanesemo le četrtino do polovico potrebne količine. Kremo nanesimo vsaj 30 minut preden se izpostavimo soncu in jo ponovno uporabimo vsaj vsake 2-3 ure in po vsakem kopanju. Seveda ne pozabimo na ustnice, ušesa, vrat, ramena in kožo pod naramnicami kopalk ali obleke.
Posebno pozorni bodimo tudi na oči, ker lahko sončni žarki poškodujejo očesno roženico in povzročijo nastanek sive mrene v poznejših letih. Oči najbolje zaščitimo s sončnimi očali, ki zagotavljajo 100 % zaščito pred UV žarki.
Pri dojenčkih, mlajših od 6 mesecev, pa se ne priporoča uporaba zaščitne kreme, zato jih ne izpostavljajmo direktnemu soncu. V sončnem vremenu lahko dojenčka namestimo v senco in ga oblečemo v lahka oblačila, ki pokrivajo celo telo, na glavi pa naj ima pokrivalo.
Tudi če jemljete zdravila, povprašajte svojega farmacevta ali je sončenje ob uporabi tega zdravila priporočljivo. Za bolnike z visokim krvnim tlakom in bolnike po srčnem infarktu je izpostavljanje soncu lahko nevarno.
V vročih poletnih dneh pa ne pozabimo piti dovolj tekočine, ker vročina in suh zrak povzročita hitrejše izhlapevanje vode in hlajenje telesa tudi preko kože. Izgubljeno tekočino je potrebno nadomestiti z rednim pitjem, najbolje vode.
Želimo vam prijetne poletne dni