Prve lekarne v Evropi so nastale v 13. stoletju. Z zdravili so oskrbovale prebivalce v svoji bližnji in daljni okolici. Seveda so bila to predvsem zdravila pripravljena iz zdravilnih rastlin, pa tudi raznih mineralov in posušenih delov eksotičnih živali.
Lekarna Slovenj Gradec je zdaleč najstarejša lekarna na področju današnje Koroške. Ustanovljena je bila leta 1706 z namenom, da se uredi lekarniška dejavnost na področju Mislinjske doline. Lekarna opravlja svojo dejavnost že več kot tristo let v istih prostorih, v centru Slovenj Gradca.
V Dravski dolini so nalogo preskrbe z zdravili najprej prevzele nune iz dominikanskega samostana v Radljah in to že v 17. stoletju. Z ukinitvijo samostana leta 1782 je prenehala delovati tudi samostanska lekarna. Šele leta 1923 je magister Vladimir Tomič odprl lekarno v Radljah ob Dravi. Lekarno je poimenoval Lekarna pri svetem Mihaelu. V bližnjem Dravogradu segajo začetki lekarniške dejavnosti v leto 1939, ko je magister Herman Klobučar odprl Lekarno pri svetem Cirilu in Metodu.
Prebivalci Mežiške doline so se dolga leta z zdravili oskrbovali v lekarni v sosednjem Pliberku. Prvo lekarno so dobili leta 1926, na Prevaljah. Lekarno je ustanovil magister Nikola Jordanič in jo poimenoval Lekarna pri sveti Mariji. Po letu 1950 se je lekarniška dejavnost na Koroškem postopoma širila in postajala njenim prebivalcem vse dostopnejša. Danes za preskrbo z zdravili in nasveti o pravilni ter varni uporabi zdravil skrbi deset lekarn in dve lekarniški podružnici.
Prav je, da se na poti v prihodnost zavedamo korenin preteklosti.
Zapisala: Irena Pušnik, mag. farm. spec.