Driska je pogostejše odvajanje blata, ki je posledica hitrejšega prehoda vsebine skozi prebavni trakt, vzrok driske pa je lahko tudi zmanjšana trdota blata.
Vzrokov, zakaj driska nastane, je lahko več, najpogostejši med njimi pa so:
– okužbe z mikroorganizmi (virusi, bakterije),
– preobčutljivost na posamezne sestavine živil (laktoza, gluten),
– avtoimune bolezni črevesja (Chronova bolezen),
– potovanje (potovalna driska pri potovanju v oddaljene kraje),
– uporaba nekaterih zdravil (npr. antibiotiki).
Samozdravljenje driske
Samozdravljenje driske je primerno le takrat, ko težave trajajo nekaj dni. Glavni ukrep je nadomeščanje izgubljenih tekočin ter elektrolitov (rehidracija). To najlažje storite z rednim pitjem navadne (neoporečne) vode ali nesladkanega čaja (črni čaj, čaj iz posušenih borovnic), priporočamo pa tudi pitje rehidracijske raztopine, ki jo lahko kupite v najbližji lekarni.
Rehidracijsko raztopino pripravite tako, da vsebino vrečke raztopite v predpisani količini prekuhane in ohlajene vode, pripravljeno raztopino pa nato pijete počasi in po požirkih. Količina zaužite tekočine je odvisna od stopnje dehidracije ter telesne mase bolnika.
Uporaba probiotikov
Probiotiki oz. mlečnokislinske bakterije so normalen del flore prebavil, ki zagotavljajo ustrezno kislost črevesja. S tem v prebavilih preprečujejo razrast škodljivih bakterij. Ob pojavu driske, ki nastane zaradi virusnih ali bakterijskih okužb, pride do sprememb v flori prebavil, zato se priporoča jemanje probiotikov, ki stanje uravnajo in skrajšajo trajanje driske.
Pravilna prehrana
Priporočamo, da med drisko uživate hrano, ki vsebuje manj vlaknin (npr. riž, prepečenec, banane, krompir). Hrana z več vlakninami ni priporočljiva, saj delujejo vlaknine blago odvajalno in lahko težave poslabšajo. Težave lahko poslabšajo tudi mastna in začinjena hrana, kava ter alkohol. Pomembno je, da v primeru driske ne prekinete z dojenjem otroka. Prav tako priporočamo, da odrasli nadaljujete z uživanjem hrane in rednim pitjem rehidracijske soli.
Trajanje samozdravljenja
Čeprav lahko drisko zdravite sami, pa je nujen obisk zdravnika, če se stanje ne izboljša:
– otroci, mlajši od treh mesecev: samozdravljenje ni primerno, potreben je takojšen obisk zdravnika,
– otroci med tretjim mesecem in prvim letom starosti: samozdravljenje lahko traja največ en dan,
– otroci med prvim in tretjim letom starosti: samozdravljenje lahko traja največ dva dni,
– odrasle osebe in starejši otroci: samozdravljenje lahko traja največ tri dni,
– nosečnice in doječe matere: samozdravljenje lahko traja največ dva do tri dni (odvisno od resnosti težav, pri hujših akutnih oblikah driske je potreben takojšen obisk zdravnika!),
– starostniki: samozdravljenje lahko traja največ dva dni.
Seveda pa je nujen takojšen obisk zdravnika, če se poleg driske pojavijo tudi znaki dehidracije, prav tako pa je potreben obisk zdravnika v primeru, ko je poleg driske prisoten še vsaj en izmed naslednjih simptomov: povišana telesna temperatura, bolečine, krči, bruhanje ali kri v blatu.
Obisk zdravnika je nujen tudi v primeru, ko se driska pojavi med ali po zdravljenju z antibiotiki in samozdravljenje ni učinkovito, pozorni pa morate biti tudi na drisko, ki se pojavi pri bolnikih s kronično boleznijo (npr. srčno popuščanje, sladkorna bolezen).
Za ustrezen strokovni nasvet in pomoč pri izbiri pravega pripravka pa se obrnite tudi na farmacevta v lekarni.